I znów wracamy do Warszawy, w sam środek starej, fabrycznej, robotniczej dzielnicy. Wola sprzed Powstania była dzielnicą, o której pierwsze przewodniki, wydane jeszcze w zaborze carskim mówiły „nie ma tu po co zaglądać”. Oczywiście wszystko, co było warte obejrzenia znajdowało się bliżej śródmieścia. Kamienice zamożnych mieszczan, pałacyki, wille, zamek królewski.. To do dzisiaj jest dla jakiejś grupy turystów bardzo atrakcyjne. Wola natomiast usiana była drewniakami wyrastającymi niewiele ponad grunt, pomiędzy kamieniczkami. Często bez wody, bez elektryczności.

Wola była dzielnicą fabryk, społecznych kontrastów, dzieci biegających latem bez butów po gliniankach i ogródkach warzywnych. Wszystko pod dzwonnicami kilku kościołów i w otoczeniu trakcji kolejowej. Taką Wolę można spotkać w książkach, w opowieściach dziadków.. Próżno jej szukać pośród apartamentowców i blokowisk. A jednak czasem można się natknąć na coś takiego jak okolice Wschowskiej/Ordona/Warneńczyka. Przedwojenny układ ulic różni się dosłownie symbolicznie. Nazewnictwo ulic do 2012 roku było ciekawe, bowiem Ordona krzyżowała się z Ordona.

To w tych okolicach, już w 1909 roku, czyli przed pierwszą wojną światową działała w tych okolicach Elektrownia Wolska na Czystem. Powstała na mocy uchwały o oświetleniu gmin podmiejskich, bowiem w tamtych latach Wola nie była częścią stolicy. Weszła w jej granice niewiele później, a wraz z nią neoromańska elektrownia. W 1913 roku weszła w skład niemieckiej firmy Gesellschaft für elektrische Unternehmungen (nadal de facto nie ma jeszcze Polski na mapie) a kilka lat później Niemcy odsprzedali zakład polskiej firmie o uroczej nazwie Siła i Światło. To prawdopodobnie ta firma postawiła tutaj słup kratownicowy. Najprawdopodobniej przed 1918 rokiem. I tak stoi ten słup do dzisiaj. Elektrowni już nie ma, zostały kamieniczki między apartamentowcami i brukowana droga.

Wszystko cofa nas w czasie, ale pewnie niedługo już nie będzie ani kamienicy na Ordona ani starej drogi.

DSC_1629 DSC_1630 DSC_1635 DSC_1647 DSC_1649 DSC_1650 DSC_1655