Czerwona cegła robotniczej części miasta była dla dzisiejszych obserwatorów bardziej urokliwa niż miejsca z przewodników. W okolicach kolejowych, przy dworcu Zachodnim znajdują się stare, przedwojenne zabudownia. Najlepiej obserwuje się je z Prymasa Tysiąclecia. Listonosz odnajdzie je jednak od ulicy Bema. Taki historyczny myk.

Czerwonoceglany kompleks firmowo-mieszkalny to szczątkowe zabudowanie, niegdyś wielkiej fabryki Lilpop, Rau i Lowenstein. Początki firmy sięgają 1818 roku, ale w tej lokalizacji znaleźli się dopiero w 1904. Odlewnia żelaza i metali kolorowych sprzyjające bliskiemu sąsiedztwu trakcji kolei Wiedeńskiej była największym zakładem w tej części miasta. W czasie trwania Wielkiej Wojny produkcję przestawiono na potrzeby armii carskiej, a w czasie II Wojny Światowej na potrzeby armii niemieckiej. Po upadku Powstania, w październiku 1944 roku Niemcy wysadzili część fabryki.

Do dzisiaj w jednej części mieści się kilka firm oraz klub, a w części bliżej kościoła św. Stanisława Męczennika jest kamienica mieszkalna.

DSCF5485 DSCF5487 DSCF5491 DSCF5498